Se Din Konst: Seminarium

Teckningsmuseet
10 nov, 9.30–15.30

Se Din Konst: Seminarium för barn och ungas konst

En inspirationsdag om barn och ungas konst! Det blir samtal och praktiska workshopar med Liga Lagzdina och Lone Bach Borius från projektet "Se Din Konst" i Lund.

Se Din Konst startades av kulturföreningen Medvind som ett projekt med stöd av Arvsfonden. Mellan 2021 och 2025 genomfördes flera utställningar av barns och ungas konst, tillsammans med kulturaktörer och pedagogiska verksamheter från tio skånska kommuner, med fokus på barns och ungas delaktighet och inflytande genom processen. Sedan våren 2025 drivs Se Din Konst som Sveriges första konsthall för barn och unga i Lund. Se Din Konst lyfter fram barns och ungas skapande genom utställningar, kreativa aktiviteter, metodbank och verktygslåda för konstutställningar, samt ett digitalt arkiv över utställningar med barns och ungas konst.

Dagens program

9.30–12.00: Barns och ungas plats i konstvärlden – rätten till uttryck, intryck och delaktighet.

Se Din Konst berättar – Hur har vi aktivt involverat barn och unga i utformning av utställningsverksamheten?

Fika + mingelpaus.

Workshop: Lokal praxis och möjliga förändringsprocesser. Unga deltagare från projektet medverkar med input och inspiration till er verksamhet ur ett ungdomsperspektiv.

13.00–15.30: Verktygslåda för barn- och ungdomskonstutställningar

Se Din Konst berättar – Hur kommunicerar vi om vikten av att synliggöra barns och ungas konst? Om samlingsutställningar, nätverk i Skåne och Se Din Konsts digitala utställningsarkiv.

Fika + mingelpaus.

Workshop: Att förverkliga en idé med små medel. Utmaningar som utställningsarrangör och praktiska lösningar.

Anmälan

Länk till anmälan: https://simplesignup.se/event/239145 Länk till annan webbplats.

Adress och kontaktuppgifter

Hästtorget, Laholm
0430-154 51

Hjälpte informationen på den här sidan dig?

Publicerad: | Senast uppdaterad: